Anadolu Yakası:
T: 0216 449 65 54
T: 0216 346 10 52

Avrupa Yakası:
T: 0212 420 05 15/16
F: 0212 591 99 81

İnek ve Keçide Sütten Yapılan Gebelik Testi

            İnek ve keçi sütü örnekleri ile gerçekleştirilen gebelik testinin ELİSA yöntemiyle laboratuvarımızda çalışmaya başlandığını sizlere bildiririz. Bu test ile gebelik başlangıcından (tohumlamadan) 28 gün sonra belirlenebilir.

 

            Bu test üreme performansının arttırılmasına ve buzağılama aralıklarının kısaltılmasına yardımcı bir araçtır. Suni tohumlama performansının belirlenmesi, laktasyon dönemi yönetimi, itlaf kararları ve süt verimi arttırma gibi konularda yardımcı veriler elde edilir. Bu test hayvanları strese sokmadığı için avantaj sağlar. Veteriner hekimin zamanını daha verimli kullanmasına yardımcı olur. ELİSA ile yapıldığından negatif ve pozitif kontrol ile birlikte sayısal bir değer elde edilir. Testin duyarlılığı çiftlikte yapılan hızlı testlere göre daha yüksektir. 

 

            Plasentanın maternal ve embriyonik bölgelerinden salınan gebeliğe özgü oldukça spesifik Pregnancy Associated Glycoproteins (PAGs) proteininin tespiti esasına dayanır. PAG düzeyi doğum sonrasında hızla düşmeye başlar. Test örneği olarak süt materyali gönderilmelidir. Sorularınız ve talepleriniz için lütfen laboratuvarımızla bağlantıya geçininiz.


TurkLab Logo
tarimorman.gov.tr/TAGEM