Anadolu Yakası:
T: 0216 449 65 54
T: 0216 346 10 52

Avrupa Yakası:
T: 0212 420 05 15/16
F: 0212 591 99 81

Encephalitozoon cuniculi

Encephalitozoon cuniculi tavşanlarda ölümcül infeksiyona neden olan bir parazit etkenidir.

Özellikle bağışıklık problemleri ile seyreden hastalıkları bulunan insanların duyarlı olduğu ve insanlara bulaşması mümkün olduğundan tüm tavşan sahiplerinin bu hastalık hakkında bilgilendirilmesi önem taşımaktadır.

Bulaşma

Tavşanlar E.cuniculi'nin sporlarını idrar yoluyla saçarlar. Diğer tavşanlar idrarla kirlenmiş yiyecek ve suyun sindirimi ile hastalığa yakalanırlar. Gebelik sırasında da yavruya infeksiyon geçişi gerçekleşebilir.

Parazit bir tavşanın sindirim sistemine geçiş yaptıktan sonra kan aracılığı ile karaciğer, böbrek ve merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) organlarına taşınır. Karaciğer, böbrek, beyin ve omurilikte bulunan hücrelerin rupturu ve inflamasyonu meydana gelir ve klinik bulgular ortaya çıkar. Evcil tavşanların sadece % 6'sı hastalık belirtileri göstermektedir. Bu tavşanların çoğunun hayatta kalma şansı ise çok az olmaktadır.

Gebelik sonrası yavrularda göze çarpan belirtiler: Katarakt ve lens yırtılmasıdır. Ciddi ve ağrılı bir göz içi iltihaplanmasına (üveit) neden olur. Yetişkin tavşanlarda klinik belirtiler şunlardır:

·         Nörolojik hastalık - baş eğikliği, dengesizlik, arka bacak güçsüzlüğü, boyun spazmı ve üriner inkontinans

·         Böbrek hastalıkları

·         Göz hastalıkları

Travma, kalıtsal konjenital anormallikler, apse, orta kulak infeksiyonları, Listeria infeksiyonu, Toksoplazma infeksiyonu ve kurşun toksisitesi gibi tavşanlarda baş eğimi ve nörolojik belirtiler oluşturan hastalıklar ayırıcı tanıda yer almalıdır.

Kontrol ve Önleme

İdeal olarak, tüm tavşan sahiplerinin özellikle tavşanın gebeliği öncesinde test edilmesi önem taşır ve test sonuçları alınana kadar (genellikle iki - üç hafta) izole edilmesi önerilir. Yeni bir tavşan sahiplenildiğinde durumda; testin yapılması halinde eğer pozitif sonuç alınırsa, bir ay sonrasında testin tekrarı önerilir ve negatif sonuç elde edildiğinde, 28 gün süreyle tedavi edilmesi önerilir.

Tavşanların bir arada bulunduğu ortamlarda, infeksiyon riski oldukça yüksektir. Bu yüzden bir popülasyona tavşan girmeden önce laboratuvarımızda E.cuniculi ‘ye yönelik serumdan gerçekleştirilecek ELISA testinin yapılması önerilir.

 


TurkLab Logo
tarimorman.gov.tr/TAGEM